Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 08:11

Faktoring pomaga firmom w czasie kryzysu

Faktoring to usługa finansowa dla firm, którą nie wszyscy przedsiębiorcy jeszcze znają. Tymczasem to ciekawa alternatywa dla kredytów i sposób, by przez cały czas mieć dojście do bieżącego finansowania bez obawy o zdolność kredytową. Faktoring może więc okazać się rozwiązaniem bardzo przydatnym w rozwoju firmy, jak i również sprawdzi się w czasie kryzysowych sytuacji.
  • 16.11.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Faktoring pomaga firmom w czasie kryzysu

Na czym polega faktoring?

Faktoring w praktyce wygląda tak, że firma wystawia swojemu klientowi fakturę z odroczonym terminem, stając się tym samym jego wierzycielem oczekującym na gotówkę. Środki mogą być jednak potrzebne firmie wcześniej. Tutaj z pomocną rękę wyciąga faktor – czyli firma faktoringowa, która płaci sumę faktury i aktualnie ona staje się wierzycielem klienta. Jeżeli wydaje się to skomplikowane, zobacz więcej informacji co to jest faktoring i jakie ma wady i zalety.

Przedsiębiorca może wybrać dwa typy faktoringu: bez regresu lub z regresem. W pierwszym ochraniany jest przed partnerami, którzy nie spłacą faktury w wyznaczonym terminie i nie będą reagować na wezwania faktora, ponieważ stali się niewypłacalni. W razie niewypłacalności klienta sprzedawca uniknie straty, gdyż skutki braku zapłaty wzięła na siebie firma faktoringowa. W przypadku faktoringu z regresem, w takiej sytuacji następuje tak zwany regres, czyli zobowiązanie za niezapłaconą fakturę wraca do przedsiębiorcy.

Świadczenie usługi faktoringu

Chociaż usługi faktoringowe są względnie mało znane, to na polskim rynku jest jednak wiele firm świadczących usługi faktoringowe, w szeregu przypadków faktoring oferują również banki. To jednak pozabankowe firmy faktoringowe częściej stają się partnerami polskich firm, umożliwiając oferowanie kredytu kupieckiego. Aczkolwiek z czasem faktoring staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem.

Usługa ta dla małych spółek i jednoosobowych działalności gospodarczych może wydawać się droga. To wynika zwykle z prostego porównania do kredytu obrotowego,  podczas gdy faktoringu jest produktem złożonym i w wariancie bez regresu w jego koszt wliczone jest ubezpieczenie.   

Dostęp do finansowania

Zanim uda się zapoczątkować faktoring w firmie, przedsiębiorca musi z faktorem podpisać umowę. Jeżeli zwróci się do banku, wówczas bank ma w zwyczaju badać zdolność kredytową firmy, natomiast nie jest to konieczne. Wymagania są znacznie niższe niż w przypadku wystąpienia o kredyt bankowy. Z tego względu zapoczątkowanie świadczenia usługi będzie szybsze, podpisanie umowy następuje w niektórych instytucjach nawet w trybie online. Faktoring jest tak dostępny, mimo iż wymaga materialnych form zabezpieczenia. Na faktoring może pozwolić sobie każdy biznesmen, chociażby posiadacz jednoosobowej działalności.

Od momentu sygnowania umowy, faktury wystawione zaakceptowanych przez faktora klientom firma może spieniężyć zaraz po wystawieniu.  Za każdą taką wystawioną przez firmę fakturę, faktor od razu wypłaca należność, zmniejszoną o procentowo naliczaną prowizję. Środki są więc dostępne realnie dla firmy w ciągu 24 godzin od sprzedaży, mimo iż termin płatności jest odroczony o kilkadziesiąt dni.

Więcej pomocnych wskazówek na temat faktoringu na stronie: https://faktoringoferty.pl

--- Artykuł sponsorowany ---