Niedziela, 16.06.2019

Elton John - legenda muzyki na koncercie w Polsce

  • 23.10.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Elton John - legenda muzyki na koncercie w Polsce
Jedna z najwybitniejszych postaci współczesnego świata muzyki ogłosiła zakończenie kariery artystycznej. Elton John, brytyjski piosenkarz, kompozytor i pianista wyruszył w pożegnalne tournée. Trasa Farewell Yellow Brick Road będzie trwała aż trzy lata, a jednym z 300 przystanków na jej trasie jest krakowska TAURON Arena!

Farewell Yellow Brick Road, czyli zakończenie kariery

 

Na początku 2018 roku wybitny brytyjski artysta ogłosił trzyletnie tournée podsumowujące jego wieloletnią działalność artystyczną. Kariera muzyczna Eltona Johna rozpoczęła się w 1962 roku. Siedem lat później piosenkarz wydał pierwszy z równo 30 albumów studyjnych. W ramach Farewell Yellow Brick Road 71-latek zagra 300 koncertów na wszystkich kontynentach świata, a po zakończeniu trasy uda się na długo wyczekiwaną muzyczną emeryturę. Jak zapewnia muzyk, finałowe tournée będzie pełne pasji i kreatywności, którą zarażał swoich fanów przez ostatnie dekady.

Nazwa pożegnalnej trasy koncertowej nawiązuje do albumu Goodbye Yellow Brick Road, wydanego przez Brytyczjyka w październiku 1973 roku. 30 lat później płyta została sklasyfikowana w pierwszej setce listy 500 albumów muzycznych wszech czasów według prestiżowego magazynu Rolling Stone.
 

Pożegnanie również z Polską

Na rozkładzie przystanków pożegnalnego tournée gwiazdy światowej muzyki nie mogło zabraknąć naszego kraju! Elton John w Polsce zagra 4 maja 2019 roku w TAURON Arenie Kraków. Dla 71-letniego artysty nie będzie to pierwsza wizyta w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. Pierwszy koncert muzyka odbył się tam w listopadzie 2014 r. Dwa lata później Elton John wystąpił również w Oświęcimiu. 
 

Postać, o której świat nie zapomni 
 

Elton John urodził się 25 marca 1947 roku jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie. Jego pierwszy kontakt z muzyką miał miejsce dwa lata później, kiedy rozpoczął naukę gry na fortepianie. Mając 17 lat opuścił szkołę County Grammar School w Pinner, aby w pełni skupić się na rozwoju kariery muzycznej. W 1964 poznał Longa Johna Baldry’ego i Eltona Deana, co poskutkowało uformowaniem zespołu muzycznego Bluesology.

Cztery lata później oficjalnie zmienił nazwisko na Elton John (od imion swoich przyjaciół) i w 1969 roku wydał pierwszy solowy album, zatytułowany Empty Sky. Płyta została ciepło przyjęta przez krytyków, ale nie osiągnęła dużego sukcesu komercyjnego.

Od tamtego czasu Elton John zaczął regularnie, praktycznie co roku, wydawać kolejne płyty. Łącznie muzyk nagrał 30 albumów studyjnych, 4 albumy koncertowe i aż 17 kompilacji. Sprzedaż łączna ponad 300 mln fizycznych krążków czyni Eltona Johna jednym z najbardziej uhonorowanych artystów wszech czasów.

Elton John jest laureatem aż sześciu prestiżowych nagród Grammy i czterokrotnie sięgał po Brit Awards, Oscara i Złoty Glob. W 1992 r. został wprowadzony do Songwriters Hall of Fame, a dwa lata później do Rock nad Roll Hall of Fame. Oprócz muzyki Elton John jest aktywistą w sprawie walki przeciwko AIDS. Jest głównym inicjatorem oraz  założycielem fundacji Elton John AIDS Foundation, od 1992 r. pomagającej dzieciom chorym na AIDS. 

Grupa Tipmedia
Podziel się: