Niedziela, 16.06.2019

Ile zapłacimy za OC?

  • 13.11.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Ile zapłacimy za OC?
OC jest jak podatki – czy chcesz, czy nie, z powodu prawnego obowiązku musisz je opłacić, bo w przeciwnym razie grożą Ci wysokie kary. Ile w takim razie kosztuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców? Wskazanie jednej, konkretnej kwoty nie jest możliwe, dlatego dokładniej analizujemy ten temat w poniższym artykule.

Od czego zależy cena OC

Idąc do sklepu spożywczego, piekarni czy fryzjera, mniej więcej wiesz, ile zapłacisz za produkt, które chcesz kupić czy usługi, z których chcesz skorzystać. Możesz się zawczasu przygotować na określony wydatek i nie jest on dla Ciebie zaskoczeniem. Tymczasem w przypadku obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej taka sytuacja nie jest możliwa, bo nie da się przewidzieć w ciemno, ile będzie kosztować OC. O ile nie sprawdzi się tego w porównywarce ubezpieczeń, wszelkie kalkulacje są skazane na niepowodzenie.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe we własnym zakresie wycenia OC, dlatego różnica w wysokości może być bardzo duża w zależności do firmy. Podczas gdy w jednym towarzystwie kupisz polisę – przykładowo – za 700 zł, w innym zapłacisz za nią 1800 zł. I nie jest to bynajmniej niczym dziwnym, lecz standardową praktyką na rynku OC. Jakie czynniki wobec tego uwzględniają towarzystwa ubezpieczeniowe przy kalkulacji składki? Jest ich naprawdę dużo, a najważniejsze to:

  • historia ubezpieczeniowa (liczba lat z wykupionym OC, liczba szkód w ciągu ostatnich kilku lat),
  • zniżki za bezszkodową jazdę,
  • wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny i liczba dzieci kierowcy,
  • pojemność silnika, marka i model auta.

Dla kogo tanie, dla kogo drogie OC

To tylko niektóre aspekty brane pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki na OC. Ogólnie rzecz biorąc, im dłużej kontynuuje się polisę, nie powodując wypadków, stłuczek ani kolizji, a także im mniejsza pojemność silnika ubezpieczanego samochodu, tym tańsze OC. Cena się wyraźnie zwiększa, jeżeli właściciel pojazdu jest zaliczany do grona młodych kierowców i nie przekracza wieku 26-30 lat (dokładny limit różni się w zależności od towarzystwa).

Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile konkretnie będzie kosztować Twej ubezpieczenie, nie obejdzie się bez wyliczenia wysokości składki. Możesz to zrobić samemu w kalkulatorze OC/AC najtaniejuagenta.pl lub przy wsparciu agenta ubezpieczeniowego, który dysponuje ofertami wielu towarzystw. Obie metody są tak samo skuteczne, a wybór jednej z nich zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Pod żadnym pozorem nie zapominaj o porównaniu wysokości składki w różnych towarzystwach, bo tylko w ten sposób możesz znaleźć najtańszą ofertę i nie przepłacać.

Grupa Tipmedia
Podziel się: