Niedziela, 16.06.2019

O czym pomyśleć przed wzięciem kredytu?

  • 06.12.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
O czym pomyśleć przed wzięciem kredytu?
Planujesz zaciągnięcie kredytu konsumpcyjnego? Zależy Ci na uzyskaniu dogodnych warunków finansowych? Zanim złożysz wniosek i podpiszesz umowę, dokładnie przemyśl podjętą decyzję. Zadaj sobie kilka pytań – dzięki tym odpowiedziom będziesz wiedzieć, czy wybrany kredyt to korzystne rozwiązanie.

Problemy Polaków związane z terminową spłatą zaciągniętego zobowiązania bardzo często wynikają z pochopnie podjętej decyzji. Dlatego – niezależnie od celu kredytowania – warto dokładnie przeanalizować oferty. Pomoże w tym ranking kredytów samochodowych czy gotówkowych. Szczegółowe zestawienie propozycji ułatwi dokonanie słusznego wyboru.

Zadaj sobie najważniejsze pytania

Zanim zasiądziesz do porównywania propozycji bankowych, skorzystaj z poniższej listy pytań. Udzielając na nie odpowiedzi, łatwiej wybierzesz ofertę dopasowaną do potrzeb oraz oczekiwań.

  • Ile pieniędzy faktycznie potrzebujesz?
  • Jaki okres kredytowania będzie optymalny?
  • Jaka wysokość raty nie obciąży domowego budżetu?
  • Czy będziesz w stanie spłacić zobowiązanie nawet, gdy zaskoczą Cię nieprzewidziane wydatki?

Przejdź do porównania ofert

Kredyt kredytowi nie jest równy, mimo że banki proponują np. podobne oprocentowanie. Warto bowiem mieć świadomość, że na opłacalność konkretnego wsparcia finansowego wpływa wiele czynników.

Sprawdź oferty w porównywarce kredytów gotówkowych, aby poznać różnice w kosztach zaciąganego zobowiązania. Istotną rolę odgrywa RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to parametr, który uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem – nie tylko odsetki, ale również koszty pozaodsetkowe (np. prowizja, ubezpieczenie).

Wybierając kredyt samochodowy lub gotówkowy, zwróć uwagę również na wymagane formalności. Nie wszystkie banki akceptują umowy cywilnoprawne oraz dochody uzyskiwane np. z zasiłków. Sprawdź ponadto, czy wystarczy przedłożenie jedynie oświadczenia o wysokości osiąganych zarobków, czy koniecznością jest złożenie zaświadczenia o wynagrodzeniu.

Pomyśl o stworzeniu poduszki finansowej

Chcesz mieć pewność, że w trakcie trwania umowy kredytowej nie zaskoczy Cię żaden nieprzewidziany wydatek utrudniający spłatę zobowiązania? Stwórz choćby niewielką poduszkę finansową – niech odpowiada nawet 3-krotności miesięcznej raty kredytu. Dzięki temu będziesz w stanie spłacić zobowiązanie w momencie chwilowych kłopotów finansowych.

Grupa Tipmedia
Podziel się: