Niedziela, 16.06.2019

Nieruchomości komercyjne - rodzaje

  • 12.12.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Nieruchomości komercyjne - rodzaje
Nieruchomościami komercyjnymi nazywamy wszystkie te, które są wykorzystywane w celach prowadzenia działalności gospodarczej. Będą to przede wszystkim powierzchnie biurowe, handlowe jak i magazynowe. Z tej kategorii wyklucza się powierzchnie mieszkalne.

Podział obiektów

Nieruchomości komercyjne zostały podzielone na trzy kategorie ze względu na pełnione funkcje. Mamy tu do czynienia z podstawowymi kategoriami:nieruchomościami biurowymi, usługowymi oraz handlowymi. Często występują także posiały ze względu na przeznaczenie: biurowiec, magazyn, kino, galeria handlowa, zakład produkcyjny, sklep wielkopowierzchniowy.

Nieruchomości biurowe

Takimi nieruchomościami nazwane są powierzchnie przeznaczone do pracy biurowej. Nie powinna ona być ściśle powiązana z produkcją lub sprzedażą. W tej kategorii wyróżnione są cztery typy budynków, od A do D. O tym jaki budynek zostanie przyporządkowany do której kategorii decydują jego cechy. Będą to między innymi wiek, lokalizacja obiektu, a także pozycja rynkowa – wskaźnik najmu.

Obiekty handlowe

Ta kategoria jest bardzo złożona. Zaliczają się do niej nie tylko małe lokale handlowe, ale także całe kompleksy galerii, czy też wolnostojące budynki. Mogą tu znaleźć się również kompleksy budynków znajdujące się na przykład w strefach podmiejskich.

Nieruchomości komercyjne – usługowe

Ta kategoria mieści w sobie wiele lokali. Będą w nią wchodziły lokale gastronomiczne, hotele, przychodnie lekarskie oraz szpitale. Tutaj też znajdą swoje miejsce magazyny oraz różnego typu sortownie.

Inne podziały nieruchomości komercyjnych

Wyżej wymienione kategorie odnoszą się do przeznaczenia docelowego powierzchni. Jednak to niejedyny podział z jakim możemy się spotkać. Dochodzą tu jeszcze lokalizacji i wielkości. W tej pierwszej będzie bardzo istotne, czy budynek powstał w centrum miasta, czy jego obrzeżach. W centrum powstaną biurowce, galerie handlowe, a także miejsca rozrywki. Natomiast na peryferiach pojawią się magazyny, hale i zakłady produkcyjne. Kryterium rodzaju zabudowy bierze pod uwagę czy budynek jest wolnostojący, bądź wbudowany (lokal).

Tak jak widać na powyższych przykładach istnieje kilka możliwości podziału obiektów. Wszystkimi kategoriami i znajdującymi się w nich nieruchomościami komercyjnymi zajmuje się firma https://www.mkinvest.com.pl/uslugi/wycena-nieruchomosci-komercyjnych/. Doświadczenie w branży pozwala jej na swobodne poruszanie się w temacie nieruchomości komercyjnych. Firma ta zapewnia profesjonalne doradztwo jeżeli chodzi o wszystkie kwestie związane z tymi obiektami.

Grupa Tipmedia
Podziel się: