Piątek, 23.08.2019

Femtolasik - czym jest?

  • 01.02.2019, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Femtolasik - czym jest?
Do niedawna osoby z wadami wzroku skazane były na noszenie okularów. Stosunkowo niedawno pojawiła się alternatywa w postaci soczewek. Przełom przyniosło zastosowanie lasera. Femtolasik, to udoskonalona metoda laserowej korekcji wzroku.

Femtolasik to o wiele bardziej nowoczesna i bezpieczniejsza. Dzięki zastosowaniu tej metody można korygować wady wzroku do -10 dioptrii w przypadku krótkowzroczności, do +6 dioptrii, jeśli chodzi o nadwzroczność oraz do 6 dioptrii w przypadku gdy pacjent cierpi na astygmatyzm. Charakterystyczne dla metody femtolasik jest wykorzystanie lasera femtosekundowego, który zastępuje mikrokeratom mechaniczny. Laser femtosekundowy działa w podczerwieni, w ultrakrótkich impulsach, a jednocześnie w bardzo dużej częstotliwości. Dzięki temu, że jest sterowany komputerowo, jest bardziej precyzyjny i pozwala kontrolować grubość tworzonego płatka. Dokładność lasera pozwala też na zmniejszenie możliwych powikłań śródoperacyjnych. Przekłada się to na lepsze rezultaty końcowe i znacznie przyśpiesza proces regeneracji po zabiegu.
Niestety istnieją też przeciwwskazania do wykorzystania tej metody, co sprawia, że nie wszyscy mogą się poddać operacji. Zabieg ten nie może być zastosowany u osób, które cierpią z powodu jaskry, zaćmy, mają stany zapalne oczu, stożek rogówki i inne zmiany w jej obrębie, odwarstwienie siatkówki, zmiany na dnie oka, przemieszczenie źrenicy i zespół suchego oka. Zabieg jest także niewskazany dla osób, które chorują na cukrzycę, choroby infekcyjne i reumatyczne, choroby tkanki łącznej i autoimmunologiczne. Mają silne alergie, wszczepiony rozrusznik serca, trądzik różowaty i skłonność do tworzenia się blizn. O tym, czy dany pacjent kwalifikuje się do zabiegu, decyduje lekarz.

Do samego zabiegu musimy się też odpowiednio przygotować. Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu laserowego korekcji wzroku, musimy zaprzestać noszenia soczewek na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem. Nie możemy też na czterdzieści osiem godzin przed zabiegiem pić alkoholu oraz napojów, które zawierają kofeinę. W dniu zabiegu nie zaleca się stosowania makijażu, perfum i dezodorantów. Pacjent powinien zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV, których będzie używał po zabiegu.
W trakcie zabiegu lekarz nacina płatek rogówki i podejmuje się jej modelowania za pomocą lasera. Ten jest sterowany komputerowo. Pozwala to na wykonanie precyzyjnego nacięcia, bez ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Dzięki temu zabieg jest mniej inwazyjny, a co za tym idzie, pacjent szybciej odzyskuje całkowitą sprawność po zabiegu. Cała procedura trwa około godzinę. Po zabiegu należy się zrelaksować, bo, pomimo że sam zabieg nie jest bolesny, jest stresującym przeżyciem. Potem pacjent może opuścić szpital czy klinikę. Musi tylko przestrzegać wszelkich zaleceń, które zapiszę mu lekarz. W innym przypadku może dojść do bardzo poważnych powikłań, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na jakość efektów, które uzyskać powinniśmy w wyniku operacji, a także na samą kondycję naszego oka.

Sprawdź również: https://blikpol.pl/femtolasik

Grupa Tipmedia
Podziel się: