Poniedziałek, 20.05.2019

Surowce farmaceutyczne na skalę przemysłową

  • 4.03.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Surowce farmaceutyczne na skalę przemysłową
Współcześnie dbanie o zdrowie dostrzegalne jest w kilku obszarach. Społeczeństwo coraz chętniej stosuje różnego rodzaju suplementy diety, a także leki poprawiające codzienny komfort życia. Właśnie z tego powodu surowce farmaceutyczne zyskują coraz większą popularność w przemyśle farmaceutycznym.

Pochodzenie surowców farmaceutycznych

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, z czego pozyskiwane są surowce farmaceutyczne? Okazuje się, że w tym wypadku stosowane są wszelkiego rodzaju dostępne źródła. Substancja ta może być pochodzenia chemicznego, roślinnego, zwierzęcego, a nawet mineralnego. Okazuje się również, że nie zawsze wymaga on dodatkowe przetworzenia, aby pełnił funkcję leczniczą. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład w przypadku dermatolu stosowanego do zasypywania ran, czy wazeliny o wyjątkowym działaniu natłuszczającym. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowana większość produktów wymaga dalszej obróbki i wykorzystywana jest nie tylko w celach przemysłowych, do hurtowej produkcji leków, ale także w celu przygotowania receptury o ściśle określonym składzie.

Surowce farmaceutyczne w służbie zdrowiu

Jak wspomniano wyżej surowce farmaceutyczne, nie zawsze przeznaczone są do produkcji leków na skalę przemysłową. W lecznictwie medycznym bardzo często stosuje się bowiem preparaty wykonywane przez aptekę na zamówienie. Dotyczy to nie tylko leczniczych maści, ale także specjalistycznych lekarstw. Na skalę przemysłową produkcją leków zajmuje się laboratorium galenowy oraz zakłady farmaceutyczne. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że surowce farmaceutyczne stosowane są nie tylko w lecznictwie ludzi, ale także zwierząt. Jak więc widać substancja ta znajduje zastosowanie w wielu gałęziach medycyny.

Produkty dopuszczone do sprzedaży

Surowce farmaceutyczne muszą spełniać liczne normy, aby mogły zostać przeznaczone do produkcji leków. Wynika to głównie z dużej ilości tego rodzaju substancji dostępnych na rynku. Co więcej, społeczeństwo coraz chętniej sięga po różnego rodzaju preparaty, których celem jest suplementacja witamin czy też wspomaganie pracy narządów. Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Bardzo duże zapotrzebowanie na leki oraz substancje wspomagające powoduje ogromny wzrost aktywności na rynku farmaceutycznym. Właśnie z tego powodu konieczne było stworzenie listy surowców dopuszczonych do sprzedaży. Spisanie bezpiecznych substancji ma na celu zapobieganie tworzenie produktów, które mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu ludzi. Największe niebezpieczeństwo stosowania preparatów zawierających surowce zabronione występuje w przypadku produktów popularnie zwanych „dopalaczami”.

Surowce farmaceutyczne dostępne na receptę

Lista substancji, z których mogą powstawać produkty lecznicze, jest bardzo długa, a stosowanie niektórych z nich zostało dodatkowo bardzo ograniczone. Wynika to głównie z faktu, że niektóre preparaty wytwarzane są jedynie na zlecenie lekarzy. Właśnie z tego powodu surowce farmaceutyczne zostały dodatkowo podzielone na te, których stosowanie możliwe jest wyłącznie po przedstawieniu recepty.

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: