Piątek, 19.07.2019

Piękno Gorców

  • 09.03.2019, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Piękno Gorców
Gorce to mniej znane góry niż Tatry czy Bieszczady - a niesłusznie! Ma to jednak tę niezaprzeczalną zaletę, że pobyt w nich nie kojarzy się z tłumem turystów, ale z ciszą, przyrodą, którą można delektować się w spokoju (ale też nie w całkowitej samotności). Przy tym - są to z pewnością jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Tu też znajduje się Górski Raj hotel w górach, znakomite miejsce na weekend lub dłuższy pobyt w przepięknej, atrakcyjnej, górskiej okolicy. Co warto robić w Gorcach?

Gorczańskie hale

Nazwa Gorców pochodzi od słowa "gorzeć", czyli palić się, płonąć. Przybywający niegdyś na te tereny wędrowcy, głównie pasterze owiec, musieli w porastającym całe góry lesie wypalać polany, zwane halami. Hale porastała trawa, zaczynały paść się na nich owce; stawiano pasterskie szałasy, mieszkano, z owczego mleka wyrabiano bundz i oscypki, z wełny - ubrania. Wiele z tych tradycji przetrwało w Gorcach do dziś. Przyjeżdżający tu na wypoczynek mogą obecnie mieszkać w luksusowych warunkach, wybierając zamiast szałasu czy namiotu hotel w górach, ale podczas wycieczek czy spacerów zobaczyć na własne oczy wyrób oscypków, skosztować ich, natknąć się na całe stada owiec, pobrzękujących dzwoneczkami. Hale to także świetne miejsce na odpoczynek czy biwak, a z wielu z nich, wyżej położonych, rozciąga się wspaniały widok na Gorce, Pieniny i Tatry.

Kraina wycieczek

Gorczański Park Narodowy oferuje turystom możliwość aktywnego wypoczynku w przepięknej przyrodzie - o każdej porze roku. Najważniejsze gorczańskie szczyty to Gorc, Lubań, Kułoń i Turbacz. U stóp najwyższego z nich, czyli Turbacza, leżą miejscowości Koninki i Poręba Wielka, gdzie zlokalizowany jest hotel Górski Raj. Stąd niebieskim szlakiem na Turbacz 2,5-3 godziny, można skorzystać jednak z kolejki linowej Tobołów, pokonującej sporą część stromego podejścia.

Zimą to raj dla narciarzy, latem pomoc w wycieczkowaniu. Wejście na Turbacz nagrodzone zostanie posiłkiem w schronisku oraz przepięknym widokiem na Tatry i Długą Halę (wiosną pełną krokusów). Goście hotelu Górski Raj mogą udać się na Turbacz, ale też poprzestać na wyjechaniu na Tobołów lub dojściu stamtąd do obserwatorium astronomicznego na polanie Suchora. Zielonym szlakiem z Koninek przez Tobolów, Suchorę i Obidowiec dotrzeć można też do schroniska na Starych Wierchach.

Oczywiście bardzo zachęcające są także krótsze spacery, jak choćby do muzeum Orkana, poety i wielbiciela gór, czy wzdłuż malowniczego potoku albo do pobliskiej stadniny koni. Gorce to także znakomity teren dla wielbicieli narciarstwa biegowego czy skiturów. Niedaleko Poręby znajduje się Rabka, wraz z parkiem rozrywek dla dzieci, oraz Chabówka, w której obejrzeć można parowe lokomotywy i stary tabor kolejowy. W okolicy odwiedzić warto też Muzeum Górali i Zbójników lub wybrać się na spływ Dunajcem.

Rozkosze wypoczynku

Umiejscowiony w Porębie Wielkiej Górski Raj hotel w górach to świetna baza wypadowa w Gorce, ale także pełne uroku i spokoju miejsce wypoczynku. Piętnaście pokoi i dwa apartamenty (wszystkie z osobnymi łazienkami, telewizorami, wifi, sejfami), restauracja na miejscu ze smakowitymi posiłkami i przepiękna okolica pozwalają na pełen relaks. To także hotel z basenem, można zatem po wycieczce, nartach czy dniu pełnym lenistwa nacieszyć się pływaniem. Nazwa Górski Raj nie jest wszak przypadkowa...

 

 

Hotel Górski Raj

Poręba Wielka 765 / Koninki

34-735 Niedźwiedź

Tel. 183318011

Grupa Tipmedia
Podziel się: