Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 10:49

Gry komputerowe – skuteczny lek na depresję

O pomocniczej roli gier komputerowych przy leczeniu depresji.
  • 06.05.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Gry komputerowe – skuteczny lek na depresję

Depresja to jedna z powszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Z roku na rok zwiększa się grono osób, które stają się jej ofiarami. Problem ten wymaga standardowej psychoterapii, jednak warto zauważyć także inne formy leczenia. Wielu ludzi z pewnością zaskoczy fakt, że jednym ze sposobów walki z depresją mogą być.. darmowe gry farmerskie.

SPARX, czyli RPG na depresję u nastolatków

Naukowcy z Nowej Zelandii przeprowadzili eksperyment z wykorzystaniem SPARX, czyli klasycznej gry RPG, w której użytkownik ma za zadanie zwalczać zło, broniąc dostępu do krainy fantasy i rozwiązując przy tym szereg rozmaitych problemów. Całość skonstruowana jest tak, by gracz czuł się spokojnie, miał pozytywny nastrój, uczył się panować nad emocjami i był dobrze nastawiony do czekających na niego wyzwań.

W badaniu brała udział grupa nastolatków z objawami depresji. Wynik okazał się zdumiewający – dzięki grze SPARX u ponad 40% z nich stwierdzono poprawę zdrowia. Jest to zatem znacznie lepszy rezultat niż ten, który uzyskuje się za pomocą psychoterapii. Warto jednak podkreślić, że gra nie powinna zastępować tradycyjnego leczenia, a jedynie być jego wsparciem.

Należy też pamiętać, że w walce z depresją pomóc mogą jedynie określone, ściśle wyselekcjonowane rodzaje gier. Tylko w ten sposób można liczyć na poprawę kondycji psychicznej. Warto również wziąć pod uwagę, że nieodpowiedzialne podejście do tej kwestii prawdopodobnie przyniesie odwrotny skutek, np. w postaci uzależnienia, lęków czy pogłębienia depresji. Problemy mogą wówczas wywołać nie tylko przesiąknięte przemocą strzelanki i bijatyki, ale nawet nieszkodliwe z pozoru gry farmerskie, zręcznościowe czy logiczne.

Project Evo, czyli leczenie seniorów

Amerykańcy badacze przeprowadzili z kolei eksperymenty, w których oceniano wpływ gry wideo na starsze osoby ze zdiagnozowaną depresją. Produkcja Project Evo to technologia mobilna w postaci aplikacji na smartfon albo tablet, której głównym celem jest podniesienie poziomu uwagi i koncentracji. U badanych, u których zastosowano tę metodę, stwierdzono poprawę nastrojów, w dodatku na wyższym poziomie niż w przypadku chorych leczonych terapią behawioralną.

Trzeba oczywiście mieć na uwadze, że walka z tego typu chorobą jest bardzo trudna i zawsze, bez względu na formę leczenia, nad całym jego przebiegiem musi czuwać specjalista. Udział psychoterapeuty i psychiatry jest więc konieczny. Warto też wspomnieć, że Project Evo – choć może być bardzo pomocny w leczeniu depresji u seniorów – sprawdza się także w przypadku choroby Alzheimera, autyzmu czy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

--- Artykuł sponsorowany ---