Sprzęty AGD pomogą w oszczędzaniu

  • 15.07.2019, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Sprzęty AGD pomogą w oszczędzaniu
Nowoczesne sprzęty AGD dzięki innowacyjnym rozwiązaniom pomagają oszczędzać energię, czas oraz pieniądze. Warto odpowiednio zaplanować inteligentny dom, dobierając jego wyposażenie – jak m.in. energooszczędna lodówka, piekarnik, pralka itd. Urządzenia codziennego użytku często wyposażone są w systemy, które pozwalają zaoszczędzić energię, wodę i czas.

Wybór urządzeń do domu lub mieszkania

Rosnące stawki za pobór energii sprawiają, że szukamy sposobów, jak zaoszczędzić. Coraz chętniej decydujemy się na rozwiązania energooszczędne, wybierając odpowiednie wyposażenie do łazienki, kuchni i innych pomieszczeń. Poniżej podpowiadamy, jak sprzęty AGD mogą pomóc w oszczędzaniu i zmniejszeniu rachunków za prąd.

Warto też pamiętać, że w oszczędzaniu pomoże nie tylko wybór właściwych urządzeń – jak np. pralka Gorenje lub Electrolux czy energooszczędna lodówka Samsung lub Beko, ale też racjonalne eksploatowanie sprzętów. Na przykład nie powinno się wstawiać do lodówki garnka z gorącą zupą, gdyż zmuszamy wtedy urządzenie do cięższej pracy i znacznego poboru energii.

 

Klasa A, czyli efektywność energetyczna

 

Klasa energetyczna ma duży wpływ na koszty korzystania ze sprzętu. Wybierając urządzenia AGD, warto wziąć pod uwagę ich energooszczędność. Każde z nich ma etykietę z oznaczeniem klasy energetycznej. Warto wiedzieć, że obowiązują następujące klasy efektywności energetycznej: A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F, G (od najlepszej do najgorszej), które uściśliła Unia Europejska.

Symbol A+++ oznacza najwyższą efektywność energetyczną i zarazem najniższe zużycie energii. To ważne, gdyż z wielu urządzeń korzystamy niemal cały czas lub często. Lodówka – Samsung, LG, Bosch czy każda inna – działa przez całą dobę.

Rozsądne korzystanie z lodówki

Równie istotne jest jednak racjonalne korzystanie ze sprzętów. W innym przypadku nawet energooszczędna lodówka, pralka czy zmywarka zużyje energii więcej, niż powinna. Trzeba zadbać o to, aby warunki jej pracy były odpowiednie i nie obciążać jej maksymalnie. Dobrym pomysłem jest też rozdzielanie sprzętów, aby nie były obok siebie, a przede wszystkim źródeł ciepła. Lodówka ustawiona przy grzejniku musi pracować ciężej, czyli zużyje więcej energii.

Trzeba też wybrać odpowiednią do swoich potrzeb wielkość lodówki, zmywarki czy pralki, gdyż niezapełniony sprzęt klasy A zużyje więcej energii niż jego mniejszy odpowiednik gorszej klasy. Poza tym wybrana lodówka Samsung, Amica czy Beko jest wyposażona w szuflady z ustawieniami odpowiednimi dla konkretnych produktów, np. warzyw, mięsa, ryb itd., a zatem przemrożenie im nie grozi.

Inteligentna pralka a możliwość oszczędzania

Na rynku są pralki, które zapewnią efektywne wykorzystanie energii i wody, gdyż można skorzystać z opcji niepełnego załadunku. Wystarczy wybrać właściwy program, optymalny do ilości ubrań – często wystarczy jedynie ich odświeżenie. Dobrym rozwiązaniem są też pralki z systemem automatycznego ważenia wsadu – same dobiorą optymalne zużycie prądu i wody.

Energooszczędna lodówka, pralka… czas na zmywarkę

Również zmywarka może pomóc w codziennym oszczędzaniu, pod warunkiem jednak, że będzie w całości załadowana. Lepiej włączać ją rzadziej, ale zapełnić całą jej przestrzeń. Warto dobrać sprzęt odpowiedniej wielkości do naszych potrzeb – dla singla dobra będzie tzw. 45, dla rodziny 60. Wiele modeli ma też praktyczny program Eco – pobór prądu jest wtedy mniejszy.

Inne sprzęty – jak np. piekarnik, odkurzacz, płyta indukcyjna itd. – również przyczynią się do obniżenia rachunków za prąd, dlatego warto zdecydować się na dobrej jakości i klasy urządzenia – inwestycja ta na pewno się zwróci.

Grupa Tipmedia
--- Materiał Partnera ---
Podziel się: