Nowoczesne metody dermatologiczne do usuwania blizn i rozstępów

  • 03.08.2019, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Nowoczesne metody dermatologiczne do usuwania blizn i rozstępów
Blizny i rozstępy są konsekwencją tego samego problemu. Wszystkie pojawiają się zwykle po mechanicznym uszkodzeniu skóry (rany, skaleczenia, oparzenia, mikrourazy lub ślady interwencji chirurgicznej) i są wynikiem defektu nowo utworzonej tkanki łącznej. Jeśli uszkodzenie dotyczy tylko naskórka, nie będzie śladu, ponieważ komórki podstawowej warstwy naskórka zachowują zdolność do pełnej regeneracji przez całe życie. Jeśli uszkodzone zostaną głębsze warstwy skóry, wada tkanki zostaje wypełniona tkanką ziarninową, która później tworzy bliznę. Bez względu na rodzaj blizny, istnieją procedury dermatologiczne które usuwają problem lub w znacznym stopniu korygują powodując ich blaknięcie.

Jakie są rodzaje blizn?

Ponieważ blizny są podzielone na kilka grup, dla skutecznego leczenia bardzo ważne jest określenie, do jakiego rodzaju otrzymanej blizny należy. Blizna patologiczna występuje, gdy po urazie blizna stopniowo staje się blada i zwarta, ale czasami powiększa się, zmienia kolor na czerwony lub niebieski. W takim przypadku konieczna jest medyczna korekta tego procesu. Dla sukcesu leczenia każdy dzień ma znaczenie, podczas konsultacji z dermatologiem (np. w kinice Soft Skin - https://softskin-clinic.pl/) zapadnie decyzja o wyborze terapii, ale im wcześniej, tym lepiej.

•       Blizny normotroficzne - są na tym samym poziomie, co otaczająca skóra, mają jasny kolor i mają elastyczność zbliżoną do normalnych tkanek. Nie wymagają radykalnej terapii, a za pomocą niektórych technik np. peelingu medycznego można je uczynić prawie niewidocznymi.

•       Blizny zanikowe- znajdują się poniżej poziomu otaczającej skóry i charakteryzują się zwiotczałymi tkankami. Pojawiają się na skórze z powodu trądziku lub źle wykonanych operacji na twarzy (usunięcie znamion lub brodawczaków). Jednym z przykładów zanikowych blizn są rozstępy. W miejscu zaniku tkanek tworzenie kolagenu jest bardzo słabe, więc dermatolog przede wszystkim próbuje uzupełnić ten niedobór za pomocą wypełniaczy hialuronowych. W tym przypadku bardzo skuteczne będą również peelingi medyczne i mikronakłuwanie frakcyjne Dermapen.

•       Blizny przerostowe - wystają ponad powierzchnię skóry, mają różowy kolor i spontanicznie cofają się przez kilka lat. Do najskuteczniejszych metod leczenia blizn przerostowych należą mezoterapia, krioterapia i laseroterapia. 

•       Blizny keloidowe (bliznowce) są najbardziej podstępne, wyglądają jak sznury liniowe, są ostro zarysowane i zwykle wystają ponad skórę. Po urazie blizny te rozwijają się przez długi czas lub mogą wystąpić w miejscu niewielkich uszkodzeń i kilkakrotnie przekraczać obszar pierwotny. Często towarzyszy mu świąd, ból, pieczenie. Leczenie blizn keloidowych jest nadal jednym z najtrudniejszych zadań. Nauka ma trudności z jednoznacznym sformułowaniem czynników inicjujących ich pojawienie się, ale jedno jest oczywiste im młodsza blizna, tym skuteczniejsze leczenie. Do usuwania blizn koleidowych dermatolog wykorzystuje laseroterapię, peeling medyczny, kriochirurgię w niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność chirurgicznego usuwania blizn.

•       Rozstępy to blizny w postaci białych lub fioletowych (czerwonych) linii w miejscach rozciągania skóry. Pojawiają się w wyniku mikrouszkodzeń elastycznych włókien naskórka. Z czasem drobne luki wewnętrzne wypełniają się tkanką łączną. Najpierw rozstępy mają purpurowo-czerwonawy odcień, potem są jasnoróżowe, a następnie stają się blade. Ponieważ tkanka łączna nie zawiera pigmentów, rozstępy nie opalają się, wyróżniając się na ciele białymi paskami. Rozstępy najczęściej występują na ciele podczas ciąży lub dojrzewania. Aby zapobiec pojawianiu się rozstępów (w przypadku ciąży), można używać specjalnych profilaktycznych produktów kosmetycznych, które należy nakładać na skórę we wrażliwych miejscach. Rozstępy można usuwać za pomocą laseroterapii, mezoterapii.

Czym jest peeling medyczny?

Peeling medyczny to kontrolowany proces usuwania pewnej liczby warstw naskórka i skóry właściwej za pomocą roztworów, dzięki czemu przywracanie wszystkich zniszczonych warstw rozpoczyna się od nowa. Proces ten odbywa się pod kierunkiem doświadczonego dermatologa lub kosmetologa. Wybór peelingu zależy od stanu i rodzaju skóry, dostępnych wskazań i zadań, które należy rozwiązać podczas zabiegu. Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie preparaty są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry i muszą być starannie wybrane na podstawie czysto indywidualnych wskazań. Połączenie składników w jednym złuszczaniu pozwala rozwiązać kilka problemów jednocześnie, co pozwala zoptymalizować sam proces i uzyskać najbardziej satysfakcjonujący wynik.

Dermapen to nowa metoda frakcyjnej terapii mikroigłowej

Jest to częściowe uszkodzenie skóry na ściśle określonej głębokości w celu odbudowy kolagenu. Celem procedury mikroanakłuwania jest stymulowanie własnych sił rezerwowych organizmu do odnowy uszkodzonej skóry. Dermapen to technologia czwartej generacji bezpiecznej frakcyjnej terapii mikroigłowej. Jest bardzo popularna do leczenia rozstępów na brzuchu, na biodrach, pośladkach i blizn po operacjach lub urazach. Tworzenie nowych struktur kolagenu w głębokich warstwach skóry następuje stopniowo i nie powoduje dyskomfortu dla pacjenta.

Zabieg Demapen zapewnia leczenie blizn (potrądzikowych, pooperacyjnych i pooparzeniowych), leczenie rozstępów, uszkodzenie UV, bielactwo, trądzik różowaty, przebarwienia, powiększone pory, łysienie. Urządzenie przebijając małe obszary skóry i powodując mikrourazy, stymuluje odnowę skóry i naturalną produkcję kolagenu. W rezultacie skóra zostaje zaciśnięta, pory zwężone, a plamy starcze i blizny zmniejszone. Ponadto Dermapen stwarza idealne warunki do nakładania serum i kremów na skórę, ponieważ po zabiegu wchłaniają się lepiej i szybciej, gwarantując lepszy efekt.

 

 

 

Soft Skin Dermaclinic

ul. Dąbrowskiego 32/1u

50-457 Wrocław

Tel. 48 512 822 207

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: