Blended whisky – co to właściwie jest?

  • 11.10.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Blended whisky – co to właściwie jest?
Blended whisky to bardzo popularny gatunek tego trunku. Jest ogólnodostępny i tańszy od chociażby single malt. Co charakteryzuje tą whisky i kto zajmuje się jej produkcją?

Kiedy powstało whisky?

Okazuje się, że whisky ma już ponad 1300 lat. Jej produkcja zaczęła się Irlandii w VII wieku. Tamtejsi mnisi opracowali i rozprowadzali napój zwany „wodą życia”. Wykorzystywali go do celów leczniczych. Miał on bowiem wydłużać życie, łagodzić bóle i leczyć choroby. Z Irlandii trunek ten szybko dotarł do Szkocji, gdzie także został entuzjastycznie przyjęty. Z upływem czasu whisky była znana w całym imperium brytyjskim. Sam termin przyjął się w połowie XVIII wieku. Z Europy trunek zawitał na kolejne kontynenty. Dzięki temu możemy dziś wybierać między rozmaitymi rodzajami whisky. Każdy region wytwarza ją bowiem w nieco inny sposób, przy użyciu różnych mieszanek zbóż. Najbardziej cenna jest single malt whisky. W wydaniu szkockim wytwarza się ją wyłącznie z wody, jęczmienia i drożdży. Whisky ta poddawana jest podwójnej, a czasami nawet potrójnej destylacji. Charakterystyczny smak i aromat trunek zawdzięcza wędzeniu w dymie torfowym. Istotny jest także region, w który jest ona destylowana. Dlatego w różnych odmianach możemy wyczuć morską nutę i słony posmak lub aromaty ziół i kwiatów. Co ciekawe, single malt dodaje się do blended whisky. Stanowi ona wówczas nie więcej jak 50% jej składu

Dlaczego blended whisky jest tak popularne?

Blended whisky to przede wszystkim trunek, który jest powszechnie dostępny. To jeden z najczęściej wybieranych przez klientów rodzajów whisky. Wpływ na to ma nie tylko atrakcyjna cena, ale też ogólna dostępność. Blended whisky zaleca się do robienia drinków, podczas gdy single malt powinno pić się „na czysto” z dodatkiem lodu. American blended whisky jest produkowana w zupełnie inny sposób. Tylko 20% jej zawartości to burbon i żytnia whisky. Reszta to masowo produkowany alkohol. Taki skład tego trunku wpływa na jego niską cenę. Różne warianty blended whisky znajdziesz pod tym linkiem https://swiat-whisky.sklep.pl/. Dla przykładu, trunek z Irlandii w takiej wersji łączy w sobie co najmniej dwa gatunki z wyższej półki. Mowa tu chociażby o Pot Still Whiskey, Irish Malt Whiskey, czy Irish Grain Whiskey. Japończycy natomiast produkują blended whisky bardzo zbliżoną do tej szkockiej. Dlatego przed zakupem warto porównać sobie składy takich trunków, ich aromat oraz smak. Dzięki temu dokonamy przemyślanego i świadomego wyboru. Podsumowując, blended whisky to bardzo dobre rozwiązanie na zakup niedrogiego trunku. W zależności od regionu pochodzenia będzie ona miała określone walory zapachowe i smakowe.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: