Czym jest zielony dach? 5 korzyści, jakie niesie

  • 27.11.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Czym jest zielony dach? 5 korzyści, jakie niesie
Zielone dachy zyskują coraz większą popularność. Szczególnie często spotykane są w dużych miastach, w których powietrze jest zanieczyszczone i gdzie trudno o naturalną zieleń. Takie dachy to przyszłość. Przekonaj się, dlaczego.

Zielonym dachem nazywa się specjalne konstrukcje dachowe, składające się z mchu i specjalnych gatunków roślin. Najczęściej zobaczyć można je na płaskich dachach budynków użyteczności publicznej, a także w bogatych dzielnicach na dachach domów jednorodzinnych 

Na specjalnym podłożu gruntowym tworzy się kilkuwarstwową konstrukcję, którą wieńczą rośliny. Wbrew pozorom przedłuża, a nie skraca ona żywotność pokrycia dachowego. 

Taka zielona konstrukcja to w zasadzie same zalety – zarówno dla ludzi znajdujących się w pobliżu, jak i dla mikroklimatu. 

 

Korzyści płynące z zielonych dachów

 

Pierwszą, zdecydowanie najważniejszą zaletą zielonego dachu w centrum miasta jest przyjemna dla oka i zdrowia zieleń. Tej przecież brakuje prawie zawsze w otoczeniu zalanym betonem. Naturalna, roślinna zieleń wpływa korzystnie na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Ludzie są po prostu szczęśliwsi! 

Dachy

 

Zielone dachy przynoszą jednak jeszcze więcej korzyści: ekologicznych i ekonomicznych. Co jeszcze dają? 

 

  1. Gromadzą wodę deszczową – w ten sposób stanowiąc dobre środowisko dla owadów i ptaków.
  2. Oczyszczają powietrze – to szczególnie istotne w miastach, w których panuje duży smog. Nie tylko oddycha się przyjemniej, ale także żyje dłużej! Im więcej zieleni, tym skuteczniejsza profilaktyka chorób układu oddechowego, powodowanych zanieczyszczeniem powietrza. 
  3. Wyrównują temperaturę powietrza – to z kolei bardzo ważne w czasie upalnych, dusznych dni. Choć może się wydawać, że skupisko wilgotnej zieleni przyczyni się do ciężkiego i wilgotnego powietrza, w rzeczywistości jest odwrotnie.
  4. Obniża temperaturę we wnętrzu budynku – dzięki zielonemu dachowi promienie słoneczne nie skupiają się na pokrywie dachu. Tym samym jest rozproszone, a mury nie nagrzewają się. Idealne rozwiązanie w obiektach wyeksponowanych na słońce! 
  5. Wyciszają hałas z otoczenia – miękkie, zielone pokrywy dachowe działają podobnie do bariery dźwiękoszczelnej, tłumiąc odgłosy z zewnątrz. Hałas wielkiego miasta i ruchu ulicznego będzie więc przyjemnie zmiękczony i zredukowany nawet o kilkadziesiąt procent!

 

Warto dodać również, że nieruchomość pokryta zielonym dachem zyskuje podwójnie – nie tylko na estetyce, ale także na wartości rynkowej. Na taki zielony, pozytywny dom będzie więcej chętnych. 

źródło: http://www.dohmann.pl/zielone-dachy

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: