Jakie okna wybrać do domu - rodzaje okien, ich parametry i właściwości

  • 04.12.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Jakie okna wybrać do domu - rodzaje okien, ich parametry i właściwości
Dom to niewątpliwie komfort, którego mogą pozazdrościć osoby mieszkające w wielopiętrowych blokach, niemniej wymaga on inwestycji, która będzie przekładała się na efektywność użytkową, funkcjonalność i niskie koszty utrzymania. Stolarka okienna zajmuje tutaj jedną z kluczowych ról - od niej zależy właściwe zabezpieczenie domu przed stratami ciepła, a także dobra izolacja akustyczna i nienaganna prezencja elewacji. Przed jej zakupem warto więc poznać rodzaje okien balkonowych, standardowych i dachowych.

Jakie okna do domu jednorodzinnego wybrać?

Mnogość producentów stolarki okiennej sprawia, że wielu inwestorów może mieć wrażenie, że każde okno jest takie samo, a jednymi różnicami jakie można dostrzec to cena i nazwa. Tymczasem już w samej konstrukcji okien ukryta jest różnica wskazująca na te produkty, które warto zastosować i te, które mogą okazać się realną startą pieniędzy. Innymi słowy mówiąc, należy sprawdzić jakie okna wybrać do nowego domu.

Wiele wskazówek inwestorom daje sam projekt, w którym architekt zaznacza nie tylko rozmiary i kształty poszczególnych okien, ale wskazuje także na pożądane parametry. Nowoczesne budownictwo zakłada zastosowanie stolarki energooszczędnej, która pozwala zminimalizować straty ciepła i wykorzystać potencjał naturalnego światła. Renomowani producenci proponują okna pcv, których współczynnik przenikania ciepła dla całego okna nie przekracza 0,9 W/(m2·K) - naturalnie im jest on niższy, tym większa oszczędność. 

Okna a ich materiał

Do wyboru inwestora pozostają m.in. okna pcv, okna drewniane lub okna aluminiowe i złożone z więcej niż jeden materiał. Najpopularniejszymi są okna PCV zwane także tworzywowymi. Wykonane z polichlorku winylu nie posiadają w swoim składzie szkodliwego ołowiu. Profil w przekroju charakteryzuje się kilkoma wyodrębnionymi komorami, które mają bezpośrednie przełożenie na izolację cieplną oraz stateczność. Ponadto wnętrze profilu jest wzmacniane stalą lub włóknem szklanym. Wybierając okna PCV należy pamiętać, że najbardziej wytrzymałe profile oznaczone są symbolem A, wszystkie dalsze są odpowiednio słabsze. Plusem okien PCV jest ich relatywnie niska cena, dobra izolacyjność cieplna oraz łatwe utrzymanie w czystości. Należy pamiętać, że PCV jest materiałem wrażliwym na rozszerzalność cieplną zależną od zmian temperatury. 

Drugim rodzajem okien są okna drewniane, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Co prawda przez lata miały swoje lepsze i gorsze czasy, ale współcześnie to produkt wysokiej klasy, który zapewnia wytrzymałość, odpowiednią izolację oraz nienaganny wygląd. Nowoczesne technologie pozwalają na wyeliminowanie słabych punktów drewna. Ten rodzaj okien jest produkowany z drewna klejonego warstwowo, dzięki czemu stolarka nie odkształca się, jest odporna na działanie wilgoci i cechuje się dobrą elastycznością. Okna drewniane wymagają cyklicznej konserwacji i są droższym produktem. 

Rodzaje okien a ich położenie i funkcyjność

W zależności od miejsca montażu rozróżniamy okna elewacyjne i okna dachowe. Ponadto wśród fasadowych rozróżniamy okna balkonowe i okna tarasowe. Na poddaszy zazwyczaj stosuje się okna dachowe. Oprócz położenia stolarki i wspomnianego już współczynnika przenikania ciepła oraz materiału istotna jest jakość szklenia. Nowoczesne okna są wyposażone w zestawy trzyszybowe lub dwuszybowe z ciepłą ramką eliminującą niekorzystne mostki termiczne. Naturalnie okna z zestawem trzyszybowym są zdecydowanie korzystniejszym wyborem.

Porady dotyczące technologii okiennej pochodzą z serwisu Okna-pasywne.pl.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: