Opiekunka osób starszych w Niemczech - co może Cię zaskoczyć w tej pracy

  • 27.12.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Opiekunka osób starszych w Niemczech - co może Cię zaskoczyć w tej pracy
Opieka nad osobami starszymi jest zadaniem, którego powinny podejmować się osoby silne psychicznie. W Polsce najczęściej seniorami zajmują się osoby z nimi spokrewnione, jednak w Niemczech sprawa wygląda nieco inaczej, otóż wynajmowani do tej pracy są wykwalifikowani opiekuni i opiekunki. Jak konkretnie wygląda praca opiekunki osób starszych u naszych zachodnich sąsiadów? Co może nas w niej zaskoczyć? Tego dowiecie się, czytając ten artykuł.

Praca opiekunki w Niemczech

Tak jak wyżej zostało wspomniane, opieka nad osobami starszymi w naszym kraju można powiedzieć, że jest zarezerwowana dla osób bliskich. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ze względu na relacje, jakie nas łączą z seniorem i fakt, że nie posiadamy wiedzy na temat danej choroby, którą starszy posiada, ani odpowiednich umiejętności, które są niezbędne w takiej opiece. Jeżeli zaś zdecydujemy się na dom opieki, czy zatrudnienie opiekunki, to często jesteśmy postrzegani przez najbliższe społeczeństwo jako niewdzięcznicy.

Nie bez znaczenia również jest fakt, że za wykwalifikowane opiekunki trzeba również niemało płacić. Dla naszych sąsiadów zaś nie ma nic złego w wynajmowaniu opiekunki do osób starszych. Jest to dla nich naturalne, a dzięki temu na rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na opiekunki, co się przekłada na ich wysokie zarobki. Nie jest to również nic trudnego, ponieważ istnieją specjalne firmy, które rekrutują opiekunki z Polski do Niemiec, dzięki czemu nie musimy podejmować się zadań na własną rękę, wszystkie niezbędne dokumenty i warunki zamieszkania zapewnia nam firma. Jedną z firm, które są godne polecenia, jest: https://laxocare.pl.

Praca w Niemczech

U naszych sąsiadów bardzo szanuje się czas pracy. 8 godzin w ciągu dnia, nie mniej, nie więcej. Bardzo rzadko słyszy się, że pracownicy zostają w miejscu pracy po godzinach. Należy również wspomnieć, że w trakcie dnia pracy u sąsiadów przysługują nam dwie przerwy, jedna 15-minutowa, a druga 45-minutowa, którymi możemy zarządzać w dowolny sposób. Musimy jednak pamiętać, że na spóźnienia bardzo źle się patrzy, są one niedopuszczalne, Niemcy pod tym względem są bardzo rygorystyczni.

Nie sposób nie wspomnieć o niemieckim prawie pracy, które jest tak skonstruowane, żeby objąć ochroną pracownika w jak najlepszy sposób. Pracownicy mają prawo do urlopu zdrowotnego i wypoczynkowego, niezależnie od tego, na jaki okres mają podpisane umowy, czy jaki jest ich rodzaj. Pamiętajmy, że aby rozpocząć pracę u naszych sąsiadów, musimy dostarczyć pracodawcy swoje pozwolenie na pracę bądź pobyt w Niemczech.

Opieka nad starszymi – wyzwania

Pamiętajmy, że osoby, które chcą podjąć się pracy opiekunki osób starszych, muszą być odporne psychiczne. Praca ta wiąże się z ryzykiem wypalenia zawodowego i depresją. Osoby starsze cierpią z powodu różnych dolegliwości i chorób. Często jest to cukrzyca, depresja, nietrzymanie moczu, różnego rodzaju otępienia, bóle stawów i kręgosłupa. Starsi różnie reagują na swoje choroby i różnie je znoszą, niektórzy nie chcą się pogodzić ze starością i wybuchają gniewem, innych już choroba w części zabrała i nie są w zasadzie świadomi tego, jak się zachowują. Przez to opiekunka jest narażona na różne nieprzyjemności, które mogą ją spotkać ze strony samego seniora. Dodatkowo samo patrzenie na to, że druga osoba cierpi, nie jest łatwe. Opiekunka do osób starszych powinna być zatem cierpliwa, odporna na stres, empatyczna i powinna w jakimś stopniu potrafić ulżyć seniorowi w jego codziennych zmaganiach.

Opieka nad starszymi nie jest łatwym zadaniem. Jeżeli chcemy podjąć się takiej pracy, musimy być przygotowani na stresowe warunki, którym prawdopodobnie zostaniemy poddani. Dobrym rozwiązaniem jest wyjechanie do Niemiec, wtedy za tę samą pracę, jesteśmy w stanie dostać dużo więcej, a jednocześnie jesteśmy chronieni niemieckim prawem pracy, które jest dużo korzystniejsze dla pracownika, niż polskie.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: