Zdrowie zaklęte w śmietanie

  • 30.03.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Zdrowie zaklęte w śmietanie
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy śmietana jest zdrowa? Czy można ją śmiało stosować do potraw, bez obaw, że nam zaszkodzi? Krążą bowiem mity, że śmietana pwoduje szybki wzrost złego cholesterolu we krwi. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Dobrej jakości, naturalna śmietana, spożywana w umiarkowanych ilościach- nie zaszkodzi, a wręcz urozmaici smak wielu potraw. Brytyjscy naukowcy z dziedziny medycyny i zdrowego żywienia informują, że dieta oparta na spożywaniu tłuszczów nasyconych nie wpływa na zdrowie korzystnie tylko wtedy, gdy łączy się je regularnie z węglowodanami.

Jak powstaje śmietana?

Dobrej jakości śmietana używana jest zarówno do zup i sosów, jak i tortów, ciast oraz kremów. Robi się ją z surowego, pełnotłustego, zakwaszanego mleka. Dawniej gospodynie domowe pozostawiały w glinianych naczyniach, świeżo wydojone od krowy mleko, aż do jego ukiśnięcia, a następnie zbierały z jego powierzchni powstałą śmietanę. Dziś, po zakwaszeniu mleka odwirowywuje się je. Sięgając po produkt ze sklepowej półki warto więc zaufać sprawdzonym producentom, z wieloletnim stażem na rynku, jak na przykład  https://www.krasnystaw.eu/produkty/smietany Dzięki temu ma się pewność, że wybrana śmietana nie zawiera żadnych sztucznych zagęszczaczy.

 

Rodzaje śmietany

We współczesnych gospodarstwach domowych śmietana nadal chętnie dodawana jest do różnych potraw. Najczęściej kupowane są:

  • 12%- dodawana do zup i sosów, ale także do różnego rodzaju sałatek, przygotowywanych zarówno z warzyw surowych, jak i gotowanych.
  • 18%- podobnie jak jej chudsza siostra, śmietana 18% dodawana jest do zup, sosów i sałatek.
  • 22%- ten rodzaj śmietany najczęściej stosuje się do sosów.
  • 36%- to tak zwana śmietana kremówka, idealnie sprawdza się w przypadku tortów, słodkich wypieków oraz wszelkiego rodzaju kremów i deserów.

Cechy dobrej śmietany

Wiele osób kupując śmietanę w sklepie zastanawia się na co zwrócić uwagę. Najczęściej kierują się tylko datą przydatności i ewentualnie procentową zawartością w niej tłuszczu. Warto też jednak skupić się na jej składzie i temperaturze, w jakiej została poddana obróbce, oraz na tym, aby była homogenizowana.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: