Obróbka CNC – tajemnica szybkiej i precyzyjnej produkcji

  • 14.04.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Obróbka CNC – tajemnica szybkiej i precyzyjnej produkcji
Nowoczesna obróbka materiałów zapewnia idealną precyzję wykonania niezależnie od ilości produkowanych sztuk danego elementu. Dzięki temu możliwa jest produkcja coraz wydajniejszych samochodów i bezpiecznych urządzeń, z których korzystamy. Jednym z ważniejszych czynników umożliwiających ten rozwój są komputery i obróbka CNC, czyli z wykorzystaniem maszyn sterowanych komputerowo.

Cyfrowa precyzja

Ręczne nastawianie maszyn umożliwia wycinanie prostych kształtów z dość dużą dokładnością, jednak niewystarczającą np. dla przemysłu motoryzacyjnego. Niemożliwe jest także wycinanie w szybkim tempie złożonych kształtów, zwłaszcza, jeżeli potrzebna jest precyzja rzędu ułamków milimetra. Obróbka CNC zapewnia nie tylko szybką pracę, ale przede wszystkim idealną powtarzalność wycinanych form i zgodność z projektem. Jest to możliwe dzięki temu, że stworzony  w programie CAD projekt zostaje skonwertowany i wgrany do oprogramowania obrabiarki, która dzięki temu „wie”, co ma robić. Obróbka CNC jest więc pracą wykonywaną w ogromnej mierze przez maszyny, ale do ich obsługi niezbędni są wykwalifikowani operatorzy. Kontrola człowieka jest niezbędna, by w razie potrzeby nanieść poprawki czy skalibrować maszynę, ważny jest też dobór odpowiedniego narzędzia.

Gdzie stosowana jest obróbka CNC?

Na powyższe pytanie można odpowiedzieć krótko: wszędzie. Rozwijając tę odpowiedź można podać kilka przykładów obróbki CNC w praktyce. Wiele firm ma swoje główne specjalizacje, np. https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka jest polską firmą świadczącą usługi CNC dla wiodących koncernów samochodowych.

Obróbka mechaniczna CNC to takie czynności, jak cięcie, frezowanie, toczenie czy wiercenie, a także praca laserem. Technologia znajduje więc zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest wyprodukowanie serii danego produktu, od ekspresu do kawy po samolot. Stosowane w tych przemysłach maszyny ważą często po kilka ton, ale obróbka CNC jest też stosowana na mniejszą skalę – na przykład do wykonywania grawerunków z logo czy w produkcji mebli.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: