Projekty domów jednorodzinnych z piwnicą – czym kierować się przy wyborze?

  • 27.04.2020, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Projekty domów jednorodzinnych z piwnicą – czym kierować się przy wyborze?
Piwnica jest spotykana w wielu domach i najczęściej kojarzymy ją z dość ciemnym pomieszczeniem gospodarczym. W miejscach, w których występuje spadek terenu można ją jednak wykorzystać do celów użytkowych – jako warsztat, pracownię lub nawet dodatkowy pokój. Wszystko zależy od usytuowania działki i projektu. Jakie są możliwości zagospodarowania piwnicy?

Projekty domów jednorodzinnych z piwnicą gospodarczą

Najczęściej myślimy o piwnicy jako o pomieszczeniu do przechowywania rzadziej używanych rzeczy lub warsztacie albo miejscu na pralnię. To dobry sposób, by zadbać o podzielenie domu na strefy dzienną, nocną i gospodarczą. Wybór projektu domu jednorodzinnego z piwnicą warto zacząć od określenia funkcji przyszłej piwnicy. Jeżeli ma być wyłącznie gospodarcza, można wybrać projekt domu z piwnicą znajdującą się w całości pod ziemią, ale jeżeli planujemy w niej urządzić np. domową siłownię, warto, by była nieco wyższa i miała dostęp do światła dziennego. Ważne jest też zadbanie o odpowiednią wentylację, by uniknąć niszczenia trzymanych w niej rzeczy – kluczowe jest też właściwe zabezpieczenie przed wilgocią.

Projekty domów jednorodzinnych z piwnicą połączoną z garażem

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie pod ziemią zarówno części gospodarczej, jak i garażu. Dzięki temu można wypakować z samochodu większe zakupy wprost do spiżarni, a część takiej piwnicy może też służyć jako domowy warsztat. Wiele takich domów powstaje na płaskich działkach, ale część jest projektowana z myślą o parcelach ze spadkiem. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko wygoda, ale też bardziej kompaktowa bryła budynku.

Projekty domów jednorodzinnych z piwnicą użytkową

Wiele osób pragnie wykorzystać w optymalny sposób posiadaną ziemię. W przypadku równej, płaskiej działki najlepiej sprawdzają się klasyczne domy parterowe lub piętrowe, ale wiele działek jest położonych na nierównych terenach, np. w górach czy na wzniesieniach. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest wykorzystanie kształtu działki jako atutu – niektóre piwnice są tylko częściowo otoczone ziemią, co umożliwia urządzenie w nich w pełni funkcjonalnych sypialni lub salonów. Na takim gruncie warto realizować projekty domów jednorodzinnych z piwnicą użytkową, w której znajduje się np. kuchnia i salon z dużą, przeszkloną ścianą. Mimo, że w praktyce jest to w pełni funkcjonalne piętro, taka kondygnacja częściowo znajdująca się pod ziemią również kwalifikuje się jako piwnica. Jest to jednak rozwiązanie bardzo specyficzne, nadające się do zastosowania przede wszystkim w górach i na działkach z dość dużym spadkiem.

Które projekty domów jednorodzinnych z piwnicą są najpopularniejsze?

Najwięcej domów z piwnicą powstaje w klasycznym układzie, czyli z piwnicą znajdującą się pod ziemią i pełniącą funkcje gospodarcze. Wiele projektów domów jednorodzinnych z piwnicą można znaleźć tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych_z_piwnica.html. Zdarza się, że w tej przestrzeni umieszcza się saunę lub siłownię, a czasami pełni funkcję pracowni lub warsztatu dla zapalonych majsterkowiczów. Piwnica połączona z garażem jest szczególnie popularna wśród osób, które lubią samodzielnie pogrzebać przy samochodzie lub motocyklu, ale jest to też wygodne rozwiązanie dla osób robiących duże zakupy na zapas. Z kolei piwnice użytkowe, pełniące funkcję salonu dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie spadek terenu umożliwia wykonanie dużych przeszkleń, a nawet werandy lub tarasu. Projekty domów jednorodzinnych z piwnica występują w różnych stylach, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Niezależnie od preferowanego wyglądu budynku można więc znaleźć wariant z odpowiednio zaprojektowaną piwnicą.


 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: