Blended whisky – jak powstaje jej szkocka odmiana?

  • 11.05.2020, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Blended whisky – jak powstaje jej szkocka odmiana?
Blendy to bardzo popularna odmiana whisky. Jest ona ogólnodostępna i atrakcyjna cenowo. Co warto o niej wiedzieć? Czym różni się ona od single malt?

Whisky – jak długo jest produkowana na świecie?

O tym, że kolebką whisky jest Europa, wie praktycznie każdy. Trunek ten ma wielowiekową tradycje. Zgodnie z różnymi podaniami za jego produkcję mieli być odpowiedzialni iryjscy mnisi już w VII wieku. Wytwarzali oni „wodę życia”, która miała łagodzić bóle, leczyć choroby i przedłużać życie. Z Irlandii trunek trafił do Szkocji, gdzie także szybko zyskał ogromną popularność. Każdy z tych krajów na przestrzeni wieków udoskonalał recepturę. Głównymi składnikami stały się woda, drożdże oraz słód jęczmienny. Trunki te szybko zdobyły uznanie na terenie imperium brytyjskiego. Z czasem ich sława rozciągnęła się na cały kontynent. Sam termin „whisky” przyjął się w XVIII wieku. Z czasem europejscy imigranci rozpowszechnili go na kolejnych kontynentach. Dzięki temu dziś istnieje wiele odmian tego trunku. Każda z nich jest unikalna i wyróżnia się wyjątkowym smakiem i aromatem.

Szkocka blended whisky – co ją wyróżnia?

Najcenniejszą odmianą szkockiej whisky jest single malt. To produkt tworzony wyłącznie z wody, drożdży i słodu jęczmiennego. Szkoci poddają taką whisky potrójnej destylacji, a w beczkach leżakuje przynajmniej trzy lata. Smak i aromat single malt whisky zależy od regionu, w którym powstała. Dlatego w jednej wyczujemy morską nutę, a w innej aromat ziół oraz kwiatów. Inną, bardziej powszechną odmianą jest blended whisky. Trunek ten jest znacznie łatwiej dostępny i ma atrakcyjną cenę. W Szkocji blended whisky powstaje w wyniku zmieszania przynajmniej jednej whisky single malt i single grain. Tego typy trunki stanowią ok. 90% całej produkcji szkockiego rynku. Więcej o tym dowiesz się pod tym linkiem https://swiat-whisky.sklep.pl/8-blended-whisky-szkocka. Pamiętajmy jednak, że blended whisky będzie w różnych regionach oznaczała inny rodzaj alkoholu. Dla przykładu, w Stanach Zjednoczonych jest to mieszanina czystego alkoholu z 20% whisky żytniej i burbonu. Jej jakość jest więc o wiele słabsza od szkockiego odpowiednika.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: