Rodzaje paneli fotowoltaicznych - co warto wiedzieć?

  • 04.06.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Rodzaje paneli fotowoltaicznych - co warto wiedzieć?
Wybór systemu fotowoltaicznego jest bardzo ważny z punktu widzenia efektywności i wytwarzania energii elektrycznej. Jednak sam fakt, czy instalacja jest niezależna od sieci energetycznej czy też z nią współpracuje nie jest jedynym czynnikiem sprawiającym, że możemy zaoszczędzić więcej lub mniej. Kluczowe znaczenie ma także dobór odpowiednich paneli fotowoltaicznych. Do wyboru mamy grubowarstowe i cienkowarstwowe. Które z nich lepiej się sprawdzą?

Co warto wiedzieć o panelach PV?Przede wszystkim każdy panel fotowoltaiczny zbudowany jest z ogniw krzemowych, dzięki którym energia słoneczna przekształcana jest w elektryczną. W zależności od rodzaju, żywotność paneli określana jest nawet na 25 lat. Warto wiedzieć, że recykling tego rodzaju urządzeń służących do wytwarzania energii z natury jest coraz lepszy, w związku z tym można śmiało powiedzieć, że są to systemy w pełni ekologiczne.
 

Panele grubowarstwowe - czym się charakteryzują?W Polsce najczęściej w systemach fotowoltaiki wykorzystywane są panele grubowarstwowe. Wśród nich wyróżniamy monokrystaliczne i polikrystaliczne. Te pierwsze mają jednolity czarny kolor i kształt ośmiokąta lub okrojonego koła. Ich wydajność oceniana jest na 20%. Panele polikrystaliczne są bardziej popularne, gdyż ich produkcja jest prostsza. Mają kwadratowy lub prostokątny kształt. Powierzchnia płytek jest niejednorodna i wykorzystuje się nie jeden, a kilka kryształów krzemu w przeciwieństwie do paneli monokrystalicznych. W ich przypadku występuje niski spadek mocy, w stosunku do wzrostu temperatury, jednak sprawność jest nieco niższa niż w przypadku monokrystalicznych i wynosi ok. 15%.
 

Panele cienkowarstwowe - co warto wiedzieć?Oprócz paneli grubowarstwowych występują jeszcze cienkowarstowe, które zbudowane są z krzemu amorficznego. Ich sprawność jest niższa, gdyż nie powstają z czystego krzemu. Sprawność oceniana jest na 6 do 10%. Wśród paneli cienkowarstowych można wybrać również te, gdzie półprzewodnikiem nie jest krzem,a tellurek kadmu. Mają charakterystyczny czerwony kolor, a ich sprawność wynosi najwyżej 12%. Są również panele stworzone z miedzi, indu, galu i selenu. Mogą osiągać sprawność do 14%.

Z powyższego rozważania wyraźnie wynika, że najlepszym wyborem są panele fotowoltaiczne grubowarstwowe. Fotowoltaika staje się coraz chętniej wykorzystywanym systemem energii odnawialnej, dlatego warto wykorzystywać najlepsze możliwości.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: